آهنگفا
آهنگ هاي فارسي

آرامگاه پيربكران

آرامگاه پيربكران

آرامگاه پيربكران

+ مقبره پير بكران مربوط به دوره ايلخانان است و در شهرستان فلاورجان، بخش پيربكران، داخل شهر واقع شده و اين اثر در تاريخ ۱۵ دي ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۰۱ به‌عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

محمد بن بكران مشهور به پير بكران يكي از عرفاً و مدرسين مشهور قرن هفتم هجري است. بقعه پيربكران، محل تدريس و اشاعه مرام صوفي گري وعرفان توسط پير بكران بوده است و مريدانش به پاس مقام علمي و مذهبي وي پس از وفاتش آرامگاه پير را بنا نهادند و در واقع شهر پير بكران شهرت خود را مديون اوست.

در حال حاضر مزار او و گچبرهنرمند بنا محمد شاه نقاش در كنار هم در داخل اين بقعه كنار چله خانه بنا قرار دارد. اين بقعه در نوع خود از بناهاي بي نظير تاريخي استان اصفهان و كشور مربوط به دوره ايلخاني است كه كارشناسان، ارزش هنري و نوع معماري بكار رفته در گچ بري ها و كاشيكاري هاي محراب و چگونگي تلفيق چند نوع خط و نقش را بي نظير مي دانند.

 

در ۳۰ كيلومتري جنوب غربي اصفهان در روستاي پيربكران، يك اثر مذهبي،‌ تاريخي و هنري وجود دارد به نام آرامگاه پيربكران كه از نمونه‌هاي عالي آثار قرن هشتم ايران به شمار ميرود و در زمان سلطنت محمد خدابنده الجايتو بنا شده است.

 

اين بناي تك ايواني، از نظر سبك معماري شبيه به معماري دوره ساساني و يادآور طاق كسري است، ولي طاق ايوان به جاي اينكه مانند طاقهاي دوره ساساني هلالي باشد، نوك دار است.

بناي مزبور شامل ۳ قسمت است. اول، رواق بقعه كه از كوچه مجاور آن به صحن بقعه منتهي مي‌ شود. دوم، صحن بقعه كه سقف بلندي دارد و در اطراف آن ايوانچه‌ هايي تعبيه شده است. پوشش تاق ايوان با خطوط كوفي و بنايي و شاخ و برگ و بوته‌ هاي گچبري، تزئين شده است. سوم، آرامگاه پير بكران كه در ضلع شمالي بقعه و متصل به اتاق محفوظي كه ظاهراً محل تدريس و رياضت محمد بن بكران بوده، قرار دارد و اطراف و جوانب آن با گچبري تزئين شده است.

 

مصالح اصلي بنا سنگ ، آجر ، گچ و كاشي هاي لعابدار منحصر به فردي است كه در شكل هاي گوناگون و رنگهاي معروف ايراني يعني نيلي و آبي پارسي منحصراً براي اين بنا ساخته شده است. كل اثر متشكل است از دالان ورودي، يك ايوان بزرگ طاق دار، فضاي آرامگاهي و چله خانه. ايوان از چهار جانب محصور و فقط بالاي ضلع جنوبي آن كه محراب نفيسي در آن واقع شده، باز است. معلوم است كه در ابتدا مكان آرامگاه نيز جزئي از محوطه ايوان بوده است و بعدها انتهاي ايوان را با ديوار مشبكي محصور و بخشي از اين ايوان وسيع را به مقبره تبديل كرده اند. سقف اين صحن بلند است و در اطراف آن ايوانچه‌ ها و غلام گردشهايي وجود دارد.

صحن بقعه پيربكران، محوطه محصور و مسقف كوچكي است كه از سه جانب شمال، شرق و غرب مسدود است و فقط از قسمت فوقاني جانب جنوبي كه محراب عالي گچبري شده در ان قسمت واقع شده، با خارج مرتبط است.

تزئينات داخل بقعه از نوع گچبري و كاشيكاري با كاشيهاي قرن هشتم هجري قمري است كه رنگ و لعاب مخصوص دارند.

ضلع شرقي و غربي ايوان به قرينه داراي دو جرز و يك طاقنماي كوچك است. محراب اين مجموعه از بهترين محراب هاي منقوش گچي در دوره اسلامي است و كل مجموعه از لحاظ تزئينات كم نظير است. خطوط و كتيبه ها اغلب با خط كوفي و ثلث گچبري شده‌اند و مضمون آن‌ها بيشتر، آيات و صلوات بر ائمه عليهم‌السلام و توصيف محمدبن بكران است.

 

در ضلع شمالي صحن بقعه، مقبره محمد بن بكران واقع شده كه به وسيله‌ مدخلي به داخل بقعه مربوط مي‌شود. داخل و خارج آرامگاه با تزئينات كاشيكاري و گچبري مزين شده است. ديوار حدفاصل آرامگاه و صحن بقعه، مشبك است و در اطراف اين ديوار،‌ كتيبه‌ هايي به خط كوفي شامل سوره «فاتحه» و آياتي از سوره «يس» نگاشته شده است و در ذيل آنها، كتيبه تاريخي سنگ آرامگاه به تاريخ سال ۷۰۳ هـ.ق وجود دارد. نام گچبر هنرمند اين بقعه، محمدشاه نقاش، بر روي يكي از كتيبه هاي آن آمده است.

بناي اصلي بقعه طبق كتيبه هاي آن، بين سالهاي ۷۰۳ (سال وفات پيربكران) تا ۷۱۲ ساخته شده است.  اما در اين محل پيش از آن نيز شبستاني گنبددار وجود داشته كه احتمالاً مزار يكي از شخصيتهاي برجسته محلي بوده است. همچنين كاشي جلاداري به تاريخ ۶۹۸ در آن يافت شده است

منبع


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۵۹:۴۳ ] [ داوود ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By azadblog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
آمار
امروز : 4
دیروز : 25
افراد آنلاین : 1
همه : 907
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب